Żywica epoksydowa

Wymogi dotyczące żywicy epoksydowej stale idą w górę. Weicon - producent m.in. żywicy epoksydowej, klejów i środków do jej obróbki - ciągle usprawnia i poszerza portfolio produktów. Posiada laboratoria i poligony testowe, gdzie pracują jedni z najlepszych naukowców w swoich dziedzinach. Ci ludzie przyczyniają się do podnoszenia poprzeczki produktów do konserwacji i napraw.

W naszej ofercie postaraliśmy się zebrać najważniejsze produkty pomagające w niewielkich, acz wymagających naprawach, których elementy często są narażone na wilgoć lub wysokie temperatury.

Żywica epoksydowa w postaci pasty - do regeneracji powierzchni i napraw

Zaczniemy od omówienia żywicy epoksydowej Epoxy Resin Putty – kitu epoksydowego przeznaczonego do regeneracji powierzchni. Zadaniem zestawu jest naprawianie uszkodzeń w przemyśle. Zestaw stosuje się do:

  • Uszczelniania,
  • Sklejania
  • Oraz wzmacniania materiału narzędzi, czy sprzętów.
  • Dodatkową funkcją jest możliwość odtworzenia uszkodzonych elementów ze zbliżoną wytrzymałością do oryginalnego materiału o około 80%.

Epoxy Resin Putty to dwuskładnikowa żywica epoksydowa utwardzana na zimno. W pudełku znajdziemy dwie masy – żywicę i utwardzacz, które łączymy ze sobą w relacji pojemności i wagi 1:1. Czas pracy wynosi ok. 30 minut w temperaturze pokojowej, a po dwóch godzinach utwardza się (w wyższych temperaturach utwardza się szybciej) do metalopodobnego materiału o właściwościach czarnej stali. Osiąga wytrzymałość na ściskanie: 80 N/mm2 i wytrzymałość na rozciąganie: 30 N/mm2, co naszym zdaniem jest zacnym wynikiem.

plastyczny metal Epoxy Resin PuttyŻywica epoksydowa Epoxy Resin Putty

Uzyskany materiał po zastosowaniu Epoxy Resin Putty jest łatwy w obróbce – można go piłować, frezować, szlifować, wiercić itd., a także lakierować. Po utwardzeniu żywica jest odporna na działanie chemikaliów i działanie wysokich temperatur do 200oC.

Żywica epoksydowa Epoxy Resin Putty przeznaczona jest do sklejania i wypełniania szerokiego wachlarza materiałów, w tym metalu, ceramiki, suchego betonu, szkła, gumy, drewna oraz większości tworzysz sztucznych.

Jeżeli chcesz zwiększyć zakres zastosowania żywicy epoksydowej na kolejne materiały

proponujemy zastosowanie produktów z serii Repair Stick. To sześć niezależnych żywic epoksydowych stosowanych do szybkich napraw:

  • Stali nierdzewnej,
  • Plastiku,
  • Stali i metalu,
  • Aluminium,
  • Drewna,
  • Miedzi.

Repair Stick to produkty przeznaczone do podręcznych napraw i cechują się szybkością działania w warunkach, które najczęściej występują w związku z danym materiałem. Są również odporne wobec substancji, które często przyczyniają się do uszkodzeń – jak np. alkohole, estry, słona woda, kwasy itd.
Żywice epoksydowe można też obrabiać ręcznie.
Wszystkie z nich mają atest NSF (H1) do zastosowań w przemyśle spożywczym i farmaceutycznym (możliwość kontaktu bezpośredniego z żywnością).

Repair Sticks to technologia najnowszego łączenia epoksydów. Dzięki temu wytrzymałość jak i wachlarz zastosowań jest znacznie szerszy niż u konkurencji.

Repair stick do szybkich napraw

 

Kleje epoksydowe - wydajne i obrabialne

Oprócz systemu żywic epoksydowych zainteresować mogą jeszcze dwuskładnikowe formy klejące dozowane ze strzykawki.

To kleje samopoziomujące, szybkoutwardzalne, podlegające obróbce. Ich głównym atutem jest szeroko pojęta ekonomika – zastosowanie ich nie jest czasochłonne oraz nie wymaga specjalistycznych urządzeń do aplikacji. Warto dodać jeszcze, że po utwardzeniu są odporne na wiele chemikaliów.

Kleje mogą okazać się zbawienne dla osób, które borykają się z ubocznymi skutkami lutowania i spawania. Alternatywa klejenia zwiększa bezpieczeństwo pracy (ważne szczególnie w długiej perspektywie pracy) oraz pozwala uniknąć zmian w strukturze materiału. Jest to istotne przy precyzyjnych konstrukcjach, w których klej nie powoduje dodatkowych naprężeń, nacisku, a także pozwala uniknąć dodatkowego mocowania. Nie powiększa tym samym ciężaru materiału i co ważne nie obciąża naszej kieszeni dodatkowymi kosztami – czasem nadwyrężona konstrukcja staje się kieszenią bez dna. Dodatkowo stosowanie kleju dwuskładnikowego daje pewność iż zmniejszamy masę własną łączenia.

Omówmy teraz oba kleje:

Pierwszy klej epoksydowy, Epoxy Minute Adhesive służy do szybkiej, doraźnej naprawy. Czas aplikacji kleju wynosi ok. 3-4 minut, a pełną wytrzymałość mechaniczną osiąga po 24 godzinach. Wykorzystuje się go do szczelin od 0,2 mm do 2,0 mm.

Drugi klej, Fast-Metal Minute Adhesive jest idealnym produktem do napraw i łączeń wymagających większej szczeliny (od 0,5 mm do max 4 mm). Pełną wytrzymałość mechaniczną osiąga po 24 godzinach. Zastosowanie znajdzie szczególnie przy klejeniu powierzchni szorstkich, niezbyt dobrze dopasowanych powierzchni, a także do wypełniania ubytków oraz likwidowania nierówności.

Kleje epoksydowe można stosować do:

  • metali,
  • tworzyw,
  • kompozytów wzmacnianych włóknem,
  • ceramiki,
  • szkła,
  • kamienia,
  • drewna.

 Kleje epoksydowe

 

Pamiętajmy, że klej zawsze inaczej reaguje w warunkach roboczych, jeżeli klejona powierzchnia jest zabrudzona, zakurzona, albo zalana. Dlatego najpierw trzeba ją oczyścić, a potem odtłuścić. Do tej drugiej czynności przydatny będzie Surface Cleaner i/lub Cleaner S przy delikatnych powierzchniach sugerujemy Plastic Cleaner. Gładkie powierzchnie mogą być dodatkowo problematyczne podczas klejenia, dlatego dobrze jest je zmatowić np. przez piaskowanie, przetarcie papierem ściernym o średnim ziarnie.

Do odtłuszczania potrzebujemy czystych rąk (najlepiej zaoptarzyć się w rękawiczki nitrylowe). Nie należy odtłuszczać mając nakremowane ręce. Kremy zawierają  w sobie silikon, co zmniejszy możliwość właściwego klejenia, a nawet uniemożliwi klejenie (przy powierzchniach niskonapięciowych).

Klej epoksydowy należy nakładać tylko na jedną z łączonych powierzchni.

Zależnie od kleju można wypełniać szczeliny od 0,2 mm do 2,0 mm lub od 0,5 mm do 4,0 mm.

Pamiętajmy, że stosując większą ilość kleju niż 10 ml utwardzanie jest krótsze, bo zachodzi reakcja egzotermiczna, która powoduje ogrzanie żywicy. Na krótszy czas utwardzania ma również wpływ wyższa temperatura otoczenia. Testy wykazują, że każde +10oC skraca czas utwardzania o ok. połowę. Natomiast dłuższe właściwości plastyczne klej zachowa poniżej temperatury 16oC, a poniżej temperatury 5oC reakcja utwardzania nie zachodzi.

Klejów epoksydowych dotyczy jedno ograniczenie - nie można ich śrutować i piaskować, bo żaden plastik tego nie wytrzyma.

 

 

Dodatkowe informacje na temat żywic epoksydowych:


 

Zasadnicza różnica pomiędzy żywicą epoksydową, a poliestrową

Ogólnie rzec biorąc oba rodzaje żywicy różnią się właściwościami, a co za tym idzie zastosowaniem. Ze względu na to, że żywica epoksydowa przybiera bardziej zróżnicowane właściwości od żywicy poliestrowej zawsze należy się zapoznać ze stosowanym produktem. Przede wszystkim, żywica epoksydowa jest znacznie bardziej odporna na temperaturę od żywicy poliestrowej. Ta pierwsza nadaje się w ciężkim przemyśle i stosowana jest w naprawdę wymagających maszynach - jak samolotach, czy wielotonowych ciężarówkach.

Jedną zasadniczych różnic jest dobranie żywicy do materiału, z jakim przyjdzie nam pracować. Przede wszystkim, żywica epoksydowa znajdzie zastosowanie podczas pracy z włóknem szklanym, ale już do przesycania zbrojenia lepsza będzie żywica poliestrowa.

Pytaniem często zadawanym przez klientów jest to, jak żywica epoksydowa reaguje na wodę - odpowiedź jest prosta. Gdy już żywica się utwardzi jest odporna na działanie wody, czego nie można powiedzieć o żywicy poliestrowej.

Plusem żywicy poliestrowej jest jej niższa cena, ale z naszego doświadczenia wynika, że jeżeli praca ma być wykonana dwa razy, to lepiej już wydać 20-30% więcej na materiały i pozbyć się problemu zawczasu.

 

Najważniejsze właściwości żywicy epoksydowej, na które należy zwrócić uwagę:

  • Czas pracy – po dodaniu utwardzacza do żywicy następuje żelowanie. Podczas niego mamy określony czas (czas pracy), którym możemy przesączyć żywicą pożądane materiały wypełniające. Ważne, żeby wiedzieć, jaki optymalny czas pracy jest zalecany do danych elementów, bowiem zbyt długi czas może uszkodzić strukturę laminatu.
  • Czas utwardzania – jest ściśle związany z temperaturą otoczenia. Jeżeli temperatura będzie za niska utwardzanie może zostać wstrzymane. Powinniśmy tu spojrzeć na kartę TDS i poszukać parametru czasu utwardzania w stałej temperaturze.
  • Temperatura ugięcia - czyli HDT - której lepiej nie przekraczać, jeżeli chcemy zachować wiązanie żywicy. Po przekroczeniu temperatury ugięcia żywica stanie się elastyczna i łączony element może się odkształcić wraz z jej osłabieniem. Każda żywica epoksydowa ma określoną własną temperaturę ugięcia.

 

Jak używać żywicy epoksydowej

Każda żywica epoksydowa nabywa innych właściwości zależnie od zastosowanych do nich utwardzaczy, przyspieszaczy, czy ewentualnych dodatków. Szczerze polecamy stosowanie wszystkich materiałów od jednego producenta, co zmniejsza ryzyko niedopasowania. Ostatecznie w każdej poważnej firmie jest ktoś odpowiedzialny za testy. Ta sama sytuacja tyczy się zastosowanych klejów, szpachli, rozdzielaczy, tkanin, czy przekładek.

Zastosowanie żywicy na materiałach

Żywice do laminowania – żywicę epoksydową do laminowania dobiera się zależnie od wymagań końcowych kompozytu. Przede wszystkim, ważne jest samoodpowietrzanie oraz dobre zwilżanie włókien.

Najdroższe będą żywice na narzędzia i nietypowe formy. Warunkiem tego dla tego typu żywic będą wysokie wymagania stabilności wymiarowej w różnych temperatrach, wilgotności. Do tego dochodzi też zróżnicowany, często długi czas eksploatacji. W przypadku zastosowania żywic do form i narzędzi żywica epoksydowa jest tylko jednym z ich rodzajów. Stosowane  są również żywice poliestrowe, winyloestrowe, poliuretanowe, silikonowe.

Dobierając żywicę epoksydową do wyrobów laminowanych trzeba mieć na uwadze kilka właściwości:

  • Przede wszystkim zależnie od grubości ścianki stosujemy system o odpowiednim piku termicznym (pozwala to na utwardzenie bez przegrzania),
  • Wymagania dalszego zastosowania kompozytu np. odporność na zaginanie, skręcanie, czy temperatura ugięcia,
  • Zastosowana technologia przetwórcza determinuje, jakie właściwości powinna mieć żywica. Przykłady jakie nam przychodzą do głowy to laminowanie ręczne, infuzja, czy pultruzja.

Jeżeli szukacie Państwo merytorycznej porady na temat doboru środków zapraszamy do kontaktu.

Żeby znaleźć odpowiednią właściwość produktu, możecie Państwo po prostu wpisać ją w wyszukiwarkę w naszym sklepie.

 

Na koniec film z użycia Epoxy Repair Stick:


 

tagi:

żywica epoksydowa firmy

żywica epoksydowa ile kosztuje

żywica epoksydowa gdzie kupić

żywica epoksydowa karta charakterystyki

Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel