Odtłuszczanie

Odtłuszczanie jest podstawową czynnością w procesie przygotowania powierzchni - czy to do klejenia, czy powlekania. Towarzyszą mu niezmienne reguły, których należy przestrzegać, żeby powierzchnia zachowała swoje właściwości oraz dobrze reagowała z klejem.

Proszę pamiętać, że preparaty odtłuszczające nie rozpuszczają tłuszczu, a jedynie go odrywają od powierzchni. Dlatego tłuszcz zawsze zbieramy papierem.

 

Proces odtłuszczania wygląda następująco:

 1. Natryśnięcie na powierzchnię, która ma być odtłuszczona (np. sklejona), oraz aplikacja odtłuszczacza na drugą powierzchnię jaką będziemy sklejać.
 2. Odczekanie przeważnie około dwóch minut i wytarcie powierzchni do sucha. Powierzchnie z tłuszczu najlepiej jest wycierać papierem. Wycieramy ruchami prostymi, które mają nam zetrzeć jak najwięcej tłuszczu. Pamiętajmy, że odtłuszczanie odrywa tłuszcz od powierzchni, a nie go rozpuszcza. Z tego względu ruchy okrężne nie są najlepszą metodą na zbieranie tłuszczu. Przeciwnie - tylko rozprowadzają drobinki tłuszczu po powierzchni.
  • Odradzamy czyściwa różnej maści (innego niż papier), bo nigdy nie mamy pewności, jaki jest jego skład, a jeżeli zawierają silikon to jesteśmy przegrani. To szczególnie niepożądana substancja w procesie klejenia - nasza praca pójdzie na marne.
 3. Aplikacja kleju.

 

Typy odtłuszczaczy:

Wyróżniamy trzy typy odtłuszczaczy. Każdy z nich służy do czego innego:

 1. Na bazie alkoholi (Weicon Surface Cleaner)
  1. Odtłuszczacze na bazie alkoholi są do gumy, plastiku, akrylu, plexiglasu, itp. – nie macerują powierzchni.
 2. Na bazie acetonu (Weicon Cleaner S)
  • Odtłuszczacze na bazie acetonu stosujemy do różnego rodzaju powierzchni metalowych.
 3. Na bazie kwasku cytrynowego (Weicon Citrus Cleaner)
  • Odtłuszczacze  na bazie kwasku cytrynowego stosujemy przy materiałach delikatnych, matowiących się.

 

Porady na zakończenie:

Co ważne do odtłuszczania nie stosujemy produktów do zmywania trudnych powierzchni np. Weicon Brake Cleaner, Parts & assembly Cleaner, itd.

Proszę też pamiętać, żeby nie stosować zmywaczy z tytułu zawartości substancji oleistych, które to zmniejszają trwałość połączenia podczas klejenia !!!

Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel